« April 2024 »
Дүйсенбі, 19 ақпанның 2024 15:09

"Кәмелетке толмағандарға қатысты суицидтік мінез-құлық пен тұрмыстық зорлық-зомбылықтың алдын алу" ата-аналар жиналысы.

2024 жылғы 16 ақпанда Қостанай Жоғары педагогикалық колледжінде онлайн форматта "кәмелетке толмағандарға қатысты суицидтік мінез-құлық пен тұрмыстық зорлық-зомбылықтың алдын алу"

тақырыбында бірыңғай облыстық жалпы колледждік ата-аналар жиналысы өтті, оған 1-2 курс кәмелетке толмаған студентердің  ата-аналары қатысты.

Ата-аналар жиналысы аясында тәрбиенің негізгі мәселелеріне директордың оқу іс жөніндегі орынбасары Ахат Қ.З., тоқталды, өз сөзінде ол: "өмірдегі басты басымдық-денсаулық, сондықтан қазір суық тию күшейіп, қызылша мен желшешек пайда болды, ата-аналардан профилактикаға назар аударуды сұрады. Ауа-тамшы жолымен берілетін жұқпалы аурулардың (қызылша, COVID-19 коронавирустық инфекциясы, тұмау және басқа да жіті респираторлық вирустық инфекциялар) таралуының алдын алу мақсатында адамдар көп жиналатын жерлерде медициналық немесе шүберек маскаларын қолдануын  ұсынылады".

Директордың оқу-тәрбие работе жөніндегі орынбасары С. М. Морозенко-лудомания проблемасының өзектілігіне назар аударды және осы зиянды тәуелділіктің дамуына жол бермейтін әлеуметтік көзқарастарды қалыптастырудағы қоғамның маңызды рөлін атап өтті. Светлана Михайловна лудомания-бұл жағымсыз салдарға әкелетін күрделі созылмалы ауру екенін атап өтті және әртүрлі жастағы  мәртебедегі адамдар ойынға тәуелділікке тап болатынын атап өтті. Жеңіл ақшаға, шөлдеу және жарқын эмоциялар алуға деген ұмтылыс лудоманияның дамуына түрткі болуы мүмкін.

Ата-аналар жиналысы аясында колледждің педагог-психологы А.Ж. Сабанова ата-аналар үшін балалар мен жасөспірімдердегі аутодеструктивті мінез-құлық қаупінің күрделі, алаңдатарлық проблемасын, аутодеструктура себептерін, суицидтің белгілері мен түрлерін айтты. Балалар мен жасөспірімдердегі суицидтік мінез-құлықтың ересектер тарапынан мұқият назар аударуды талап ететін өте экстремалды, алаңдатарлық себептері қарастырды. Сондай-ақ, Айгүл Жанабаева тренинг өткізіп, бейнеролик көруді ұйымдастырды.

Қостанай қаласы полиция басқармасының Оңтүстік полиция бөлімінің кәмелетке толмағандар жөніндегі аға учаскелік инспекторы, полиция капитаны Д.Т. Насамбаева кәмелетке толмағандарға қатысты тұрмыстық зорлық-зомбылықтың алдын алу мәселесі бойынша сөз қозғады.

Презентацияны қарайтын интерактивті режимде жиналысқа қатысушылар ата-аналардың назарын лудомания белгілеріне, эмоционалдық бұзылулардың белгілеріне және жасөспірімдердің суицидтік мінез-құлқының себептеріне аударды.

Жоғарыда аталған спикерлердің барлығы эмоционалды даму ата-аналар мен мұғалімдердің Мұқият назарында болуы керек екенін атап өтті.

Бұл жағдайда ересектер  ең бастысы міңдеті -балаға сәттілік сезімін беру. Баланы тек онымен  салыстыру керек және оны тек бір нәрсе үшін мадақтау керек: өз нәтижелерін жақсартқаны үшін.

Ата-аналарға аутодеструктивті мінез-құлық пен тұрмыстық зорлық-зомбылықтың алдын алу бойынша кеңестер:

1. Баланы басқалармен салыстырмаңыз.
  2. Балаңызға сеніңіз, онымен адал болыңыз және оны сол қалпында қабылдаңыз.
  3. Дене контактісін, релаксация жаттығуларын жиі қолданыңыз.
  4. Баланың өзін-өзі бағалауын арттыруға көмектесіңіз, оны жиі мақтаңыз, бірақ ол не үшін екенін білу қажет.
  5. Балаға аты жөні бойынша жиі хабарласыңыз.
  6. Сенімді мінез-құлық үлгілерін көрсетіңіз, балаға үлгі болыңыз.
  7. Балаңызға жоғары талаптар қоймаңыз. Егер балаға қандай да бір оқу пәні әрең берілсе, оған тағы бір рет көмектесіп, қолдау көрсеткеніңіз жөн, тіпті кішкене жетістіктерге жеткенде де мақтауды ұмытпаңыз.
  8. Баланы тәрбиелеуде дәйекті болыңыз. Бұрын рұқсат етілген нәрсеге ешқандай себепсіз тыйым салмаңыз.
  9. Балаңызға аз ескертулер жасауға тырысыңыз.
  10. Жазаны тек төтенше жағдайларда қолданыңыз.
  11. Баланы жазалау арқылы оны қорламаңыз.
  12. Баламен сөйлескенде, басқа маңызды ересектердің беделіне нұқсан келтірмеңіз. Мысалы, сіз балаға: "сіздің мұғаліміңіз көп нәрсені түсінеді, мені тыңдағаныңыз жөн!».
  13. Үйде жылулықпен, жағымды қызығушылықпен және ересек отбасы мүшелерінің балаларға қатысуымен сипатталатын орта жасаңыз.
  14. Оған өз қабілеттерін көрсете алатын және өзін тұншықтырмайтын нәрсені табуға көмектесіңіз.

Тәрбиеші: Гонцаревич В.Г.