« April 2024 »
Жұма, 16 ақпанның 2024 16:40

«Білім беру үдерісінде инновациялық технологияларды қолдану» практикалық семинары

16.02.2024 жылы колледж оқытушыларына арналған «Білім беру үдерісінде инновациялық технологияларды қолдану» атты практикалық семинар МжАТ кафедрасының пәндік апталығы аясында өткізілді.

Тәжірибелік семинардың мақсаттары мен міндеттері озық педагогикалық тәжірибе мектебінің жұмыс бағытымен анықталды, атап айтқанда: педагогтердің кәсіби құзыреттілігін арттыру, білім беру процесінде инновациялық технологияларды қолдану бойынша тәжірибені тарату, семинар тақырыбы бойынша кәсіби қарым-қатынас үшін кеңістік ұйымдастыру үшін жағдай жасау.

Білім беру процесінде инновациялық технологияларды қолдану өз тәжірибесімен кафедра оқытушылары Баяхметова И.В., Султанова Н.Т., Султанова Г.Е. бөлісті

Баяхметова И.В. өзінің шеберлік сыныбында «Нейрожелісі Tome – білім беру контентін құруға арналған мультимедиялық кенеп» атты шеберлік сыныбында өзін-өзі көрсету және жаңа жаңа контент генерациялауға жасалған Tome икемді мультимедиялық кенептің бірегей мүмкіндіктерін көрсетті. Құрал суретшілерге, дизайнерлерге немесе кескін, мәтін немесе слайд жасауды қажет ететін пайдаланушыларға бағытталған.

Семинарға қатысушылар Tome барлық мүмкіндіктерді пайдалануды үйренді:

• Слайдтарды автоматты түрде жасау. Tome берілген мәліметтер немесе мәтіндік мәліметтер негізінде презентацияға слайдтар құра алады.
  • Мәтін мен безендіруді генерациялау. Қызмет презентация үшін мәтіндік мазмұнды, соның ішінде тақырыптарды, тақырыпшаларды және мәтіндік блоктарды жасауға қабілетті. Сонымен қатар, ол слайдтардың құрылымы мен орналасуын анықтай алады, бұл презентацияны кәсіби етеді.
  • Жасалған презентацияларды реттеу. Жасалған презентацияларды түзету. Егер сізге даралықты және өз стиліңізді сақтау қажет болса, сіз нейрондық желіде жасалған дайын презентацияға түзетулер енгізе аласыз, жаңа идеялар мен дизайн элементтерін қоса аласыз.
  • Басқа сервистермен интеграциялану. Презентацияларды жасаудың онсыз да кең мүмкіндіктерін кеңейту үшін құрал мыналармен біріктіріледі Figma, YouTube, Typeform және қалған керемет платформалармен.
  • Мобильді құрылғыларға бейімделу. Мобильді құрылғыларға бейімделген динамикалық макеттер ашылған презентацияны бүлдірмей, оның көрнекілігін сақтайтындай етіп жасалған. Бұл үшін толық экран функциясы өте жақсы көмектеседі.

Султанова Н.Т. семинарға қатысушыларды Nearpod: инновациялармен белсенді оқыту арқылы білім беру әлеміне кіргізді. Nearpod - білім беру құралдарының максималды саны бар платформа. Сервис бірқатар мүмкіндіктерді ұсынады. Мысалы, платформаның көмегімен сіз:

• аудиторияға ашық сұрақ қою;
  • жауаптары бар тақтаны құрастырыңыз (мұнда студенттер тіпті жасай алады лайк басу ұнаған нұсқа, ал мұғалім — үлгіжауаптардың жариялануын растау);
  • сауалнама / тест жүргізу / квиз;
  • жұптарды қосуға тапсырма беру;
  • бейнені көрсету;
  • сілтемелер мен суреттерді жіберу және тағы басқалар.

Егер сіз сабақ шеңберінен тыс шықсаңыз, онда Nearpod оқытушы дәрістен кейін жүктей алатын есептілігімен ыңғайлы.

Мастер-кластың практикалық бөлігінде мұғалімдер Nearpod-та интерактивті сабақ құруды үйренді, сайттың барлық артықшылықтарын бағалады: презентацияларды импорттау, сабаққа қатысуды бақылау, слайдтар құру, студенттік экранда трансляциялау, тесттер, сауалнамалар, пікірталастар, PDF форматындағы егжей-тегжейлі есеп, бейне сілтемелер және басқа ресурстар.

Султанова Г.Е. оқушылардың танымдық белсенділігін арттыру құралы ретінде ойын практикасын қолдану тәжірибесімен бөлісті. Ойын практикасы – әлеуметтік-мәдени тәжірибе, білім алушыны белсенді әрекетке ынталандыратын педагогикалық технология.

Ойын практикасы – бұл бизнес пен білім берудің маңызды мәселелерін шешуде ойындарды кәсіби қолдану. Ойын жаңа дағдыларды тезірек меңгеруге, мәселелердің стандартты емес шешімдерін көруге, оқиғаларды дамытудың әртүрлі нұсқаларын модельдеуге, басқа рөлде сезінуге көмектеседі.

Сабақтардың ойын формасы, сабақтарда ойын әдістері мен жағдаяттарын қолдану, арнайы білім беру ортасын (ойын) құру, педагог – ойын тәжірибешісі білім алушыларды ойлау әрекетіне ынталандырады. Ойын әрекетінің психологиялық механизмдері тұлғаның өзін-өзі көрсетудегі, өзін-өзі бекітудегі, өзін-өзі анықтаудағы іргелі қажеттіліктеріне негізделеді, өзін-өзі реттеу, өзін-өзі жүзеге асыру.

Мастер-класстың практикалық бөлігінде Галия Еркеновна «Басқару персоналын іріктеу және орналастыру» іскерлік ойын өткізді

Семинар «3-2-1» рефлексиясымен аяқталды. Қатысушылар семинарда білгендерін келесі сұрақтарға жауап беру арқылы қарастырды: 3 - олар семинарда білген үш факт; 2 - олар үшін ең қызықты болып көрінген екі факт; 1 - оларда қалған бір сұрақ немесе олар жасаған қорытынды.

Тәжірибелік семинарға қатысушылар іс-шараны ұйымдастыру мен өткізудің жоғары деңгейін, оның практикалық маңыздылығы мен өзектілігін атап өтті.

МжАТ кафедра оқытушылары: Баяхметова И.В., Султанова Н.Т., Султанова Г.Е.