« May 2024 »
Жұма, 26 сәуірдің 2024 18:21

«Таза сессия» акциясы шеңберінде сыбайлас жемқорлықтың алдын алу туралы

(0 votes)

25 сәуірде педагогикалық кеңесте инженерлік-педагогикалық ұжымға "Таза сессия"акциясы аясында сыбайлас жемқорлықтың алдын алу туралы айтылды. Пара-ең қауіпті сыбайлас жемқорлық, лауазымдық қылмыс. Пара қауіпті және оны өзі заңдарды сақтауға және қорғауға шақырылған адам жасайды. Білім беру саласына қатысты шағымдардың көпшілігі анонимді, мұғалімдерден қорқып, диплом ала алмау немесе емтихан сессиясын тапсырмау мүмкіндігіне түрткі болатындығын бөлек атап өткен жөн.

Сыбайлас жемқорлыққа байланысты қылмыс түрлері:
1) оқу орнына түскені үшін пара алу.
2) оқытушылар мен емтихан комиссияларының мүшелерінің көмегі;
3) емтихандар мен сынақтарды тапсырғаны үшін пара алу;
4) студенттердің сабаққа қатыспау фактісін, жеңілдік шарттарын және т. б. үшін пара алу.
Студенттер мен педагогтардың сыбайлас жемқорлыққа қарсы мінез-құлқы оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудың барлық кезеңдерінде қалыптасады. Жыл бойы студенттік топтардың басшылары студенттер арасында сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыру мәселелері бойынша сұхбаитар өткізді.
Жанар Илеусизовна
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы "Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы туралы еске салды, колледжде жұмыс тобы, сыбайлас жемқорлыққа қарсы комплаенс-қызметтердің функцияларын орындайтын жауапты тұлға, колледж сайтында ашық қолжетімді нормативтік-құқықтық құжаттар, өтініш арналары жұмыс істейді (8714-2-26-26-41, 8 777 89 89 6 84), пошта жәшіктер (Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.), "Таза сессия" акциясының жыл сайынғы өтуі туралы, барлық педагогтарға, оқу топтарының басшыларына, студенттерді қорытынды аттестаттау кезінде сыбайлас жемқорлықтың кез келген көріністеріне қарсы іс-қимыл туралы ақпараттық сағаттар, түсіндіру әңгімелерін өткізу туралы бітіру топтарының басшыларына ерекше назар аударылсын.
Маусым айынан бастап колледжде қабылдау комиссиясының жұмысы ұйымдастырылады. Техникалық хатшыларға колледжге түсу үшін құжаттарды тапсыру туралы консультациялық көмек көрсету кезінде мұқият және заңды болу керек.
Колледжде әртүрлі түрлердің бұзылуы қызметкерді жұмыстан шығаруға дейінгі тәртіптік шараларға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес заңдық салдарға әкеп соғуы мүмкін.

Ж. И. Кубжасарова, директордың АТ жөніндегі орынбасары,
колледждің комплаенс-офицері