« May 2024 »
Сәрсенбі, 07 ақпанның 2024 08:00

Тарихымыз – байлығымыз!

Тарих пен мәдениетті зерделейтін Ак-11 тобының студенттері ұлы ұстаз Ыбырай Алтынсарин мұражайына экскурсияға бардық.  Ыбырай Алтынсарин мұражайы Қостанай қаласының орталығында орналасқан - бұл жерде жергілікті аймақтың әр түрлі этностары мен дәстүрлерін бейнелейтін артефактілер мен өнер туындылары сақталған.

Біз галереяларды өз қарқынымызбен ашуға еркіндік алдық. Тереңірек талқылау үшін шағын топтарға бөлініп, экспонаттар лабиринтін аралай бастадық.

Бірінші бөлме біздің тынысымызды алды-биік төбелерден қабырғаларды безендіретін күрделі кілемдерге дейін тариха маңызы бар құндылықтар. Дәстүрлі костюмдер мен қолөнер бұйымдары ұқыптылықпен және мәнмәтінмен қойылған. Әрбір ақпараттық картаны оқуға тоқталып, әр шығарманың мәдени маңыздылығын талқылай отырып, біз қолөнер мен символизмге деген жаңа құрметке ие болдық.

Әрі қарай, бүкіл үй көріністері қайта жасалды - жиһаздар мен декорациялардан бастап ең кішкентай тұрмыстық заттарға дейін. Осы ерекше құбылыстарға ену басқа әлемге көз жүгірткендей болды. Біз адамдардың ескі өмірін елестете отырып, барлық егжей-тегжейлерді түсінуге бірнеше сағат жұмсайдық.

Біз аймақтық этнография мен дәстүрлі өмір сүру құралдарына арналған тұрақты экспонаттарды қарай отырып, кең диорамалар бүкіл ауылдар мен пейзаждарды бейнелеп, өткенді біздің көз алдымызда өмірге әкелді.

Біз осы күніміздің маңызды сәттері мен ойларымызбен қуана бөлістік. Шын мәнінде, мұражайлар қызығушылықты оятуға және бірде-бір оқулық ешқашан қол жеткізе алмайтын перспективаларды кеңейтуге қабілетті. Бұл экскурсия оқу бітіргеннен кейін ұзақ уақыт бойы бізбен бірге болатыны сөзсіз.

Біздің топ Алтынсарин мұражайындағы асыл мұрамазды көре отырып, практикалық тәжірибелермен байытылды.

Фиология кафедрасының оқытушысы Жармухамбетова А.А

Ак-11 тобының студенті  Исмагаметова А.