« May 2024 »
Дүйсенбі, 29 сәуірдің 2024 11:42

Жақсарту фокустері мен стратегиялары

2024 жылдың 26 сәуірінде Қостанай облысы әкімдігі білім басқармасының "Қазақстан агротехникалық колледжі" КМҚК базасында өткен

"Колледжде жалпы білім беру пәндерін оқыту: фокустар және жақсарту стратегиялары" тақырыбында облыстық флэш-семинарға Қостанай Жоғары педагогикалық колледжінің оқытушылары қатысты.

Облыс педагогтеріне білім алушылардың неғұрлым сапалы оқу қызметін қамтамасыз ету мақсатында Заманауи білім берудің практикалық құралдары, инновациялық тәсілдері мен трендтері ұсынылды.

Семинардың практикалық бөлімінде информатика пәнінің оқытушысы Д.Ж. Тулепова оқыту мен оқытуды қолдау құралы ретінде ChatGPT-ті тиімді пайдалануға ерекше назар аудара отырып, білім беру процесіне жасанды интеллектті интеграциялау бойынша жұмыс тәжірибесімен бөлісті. Облыс педагогтары нақты білім беру міндеттерін шешу үшін Сhatgpt сәтті интеграциясының кейстерін құрып, көрсете алды, білім берудегі жасанды интеллекттің даму перспективаларын және оны болашақта қолдану мүмкіндіктерін талқылады.

Биология пәнінің оқытушысы А.А. Брахметова позициялық оқыту технологиясы мысалында білім алушылардың білім беру процесінде Soft skills дағдылар жүйесін қалыптастырудың педагогикалық тәжірибесін көрсетті. Мастер-класс барысында мұғалімдер теориялық материалды екі тұрғыдан талдады - " сыншылар "дәлелдердегі кемшіліктерді, логикалық қайшылықтарды немесе фактілерге сәйкессіздіктерді іздеді," прагматиктер " ұсынылған идеялардың тиімділігін, олардың әлеуетті пайдасы мен проблемаларын бағалады. Осылайша, мұғалімдер бұл оқыту технологиясы мұғалімдердің де, студенттердің де кәсіби қызметінде құнды болып табылатын сыни ойлау, қарым-қатынас, ынтымақтастық және командалық жұмыс дағдыларын дамытуға ықпал ететініне көз жеткізді.

ЖББ оқытушыларының облыстық оқу-әдістемелік бірлестігінің төрағасы Т.Н.Кравченко құзыреттілікке бағдарланған сабақтарды әзірлеу үшін карталар палубасы болып табылатын оқу сабақтарын жоспарлауда Scaffold инновациялық құралын пайдалану бойынша мастер-класс өткізді. Scaffold бұл DARYA бағдарламасының бөлігі, Еуропалық Одақ қаржыландыратын алғашқы аймақтық жоба, толығымен жастардың құзыреттіліктерін дамыту мүмкіндіктерін қолдайтын шараларға бағытталған. Мұғалімдер Scaffold қалай ұйымдастырылғанымен, 5 топқа құрылған карталар жиынтығымен танысып, сабақты жоспарлауға тырысты.

Оқыту-бұл үнемі жетілдіруді қажет ететін өнер. Үйрену-өзгеру, өзгеру-жақсару! Қостанай облысының аудандары мен қалаларынан 30-дан астам педагог өздерінің кәсіби білімдерін толықтырды.

Кравченко Т.Н.,

жалпы білім беретін пәндер оқытушыларының

облыстық оқу-әдістемелік бірлестігінің төрайымы