« May 2024 »
Сенбі, 04 мамырдың 2024 14:23

Қостанай жоғары педагогикалық колледжінде «Таза Қазақстан» экоакциясы өтті

Қостанай жоғары педагогикалық колледжінде 2024 жылғы 03 мамырда «Өнегелі ұрпақ» апталығы аясында ел Президенті Қасым-Жомарт Тоқаевтың бастамасымен қолға алынған «Таза Қазақстан»

республикалық экологиялық акциясына 125 студент пен педагог қатысты.  Мемлекет басшысы «Таза Қазақстан» жалпыұлттық науқанын өткізудің маңыздылығын Қазақстан халқы Ассамблеясының  «Бірлік. Жасампаздық. Өрлеу» сессиясында сөйлеген сөзінде атап өткен болатын. Ел   Президенті қоршаған ортаның жай-күйі ортақ жауапкершілік екеніне ерекше назар аударды.

Экоакция аясында аула мен жақын маңдағы колледж аумағын жинап-тазалау,  ағаш отырғызу жұмыстары жүргізілді.

«Біз, болашақ педагогтер, Қазақстанымыз, туған өлкеміз – Қостанай- әрқашан таза әрі әдемі болғанын жеке істерімізбен көрсетуіміз керек.  Бұл тек Қостанай мәселесі емес, ол біздің Қостанай облысының шағын қалаларына, аудандарына, ауылдарына қатысты.  Бұл өмір салтына айналуы керек.  Осыған байланысты қоғамда экологиялық мәдениетті қалыптастыру және табиғатқа ұқыпты қарау қағидаттарын ілгерілету үлкен маңызға ие», - деп атап өтті  «Халық көркем шығармашылығы (түрлері бойынша)» мамандығының 1-курс студенті Виктория Шулика экоакцияға қатысушыларға қарата айтылған сөзінде.

Педколледжде экологиялық сенбіліктер бірінші курс студенттерінен бастау алды.  Колледж   аумағын тазарту және көгалдандыру жұмыстарын студенттер мен педагогтер сәуір айының басында қолға алды, сондай-ақ еріктілер су тасқыны кезінде зардап шеккен адамдарға көмек көрсетуге белсенді қатысты.  Студенттік парламент пен жастар істері жөніндегі комитет «Studentvision -2024» қайырымдылық конкурсын өткізді, алынған қаражат су тасқынынан зардап шеккендерге қаражат жинау үшін қоғамдық қорға аударылды.

Жоғары курс студенттері экологиялық жұмыс күндерін жалғастырды: акциялар болашақ мамандарды экологиялық мәдениетке, табиғатқа ұқыпты қарауға, еңбекқорлыққа, қоршаған ортаны көгалдандыруға үйретеді.

«Өнегелі ұрпақ» апталығы аясында педагогикалық ұжымның Алтынсарин ауданының Докучаев орта мектебінің мұғалімдерімен ынтымақтастығы жалғасты, онда тәжірибе алмасу және экосабақтарға қатысу, құрмет пен қамқорлықты көрсете отырып, ерікті педагогтер экологиялық мәдениетті қалыптастыру, педагогтердің жаңа  буынына салауатты өмір салтын қалыптастыру бойынша жұмыс жүргізуде.

«Адамдарға және табиғатқа қамқорлық жасау біздің еліміз үшін ең қиын күндерде колледж студенттері мен оқытушылары үшін басымдыққа айналды. Таза  ауаның болуы Жер бетіндегі барлық тіршілік иелерінің тіршілігі үшін қажеттілік болып табылады.   Біз болашақ ұрпақ үшін табиғатты сақтау жолында қолдан келгеннің бәрін жасауымыз керек», - деді «Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту» мамандығының 3- курс студенті Жансая Боранбай.

Колледж  белсенділері 16 мамырда  «Жас Ағаш» бірыңғай республикалық ағаш отырғызу экоакциясына қатысып, колледж ауласында экологиялық сенбіліктерді жалғастырады. Педколледж  түлектері үшін-бұл өз Отанының игілігі үшін, табиғат пен қоршаған ортаға ұқыпты қарау, қоршаған ортаға ғана емес, адамдарға да қамқорлық сезімін дамыту үшін тағы бір игі іс болады.

Түлектердің шетен, қайың, терек, шырша, бұталар мен гүл көшеттерін дәстүрлі түрде отырғызуы «педагог-білім алушы-ата-ана» триадасының өзара қарым-қатынасын нығайтуға, саябақтарды, аллеяларды, скверлерді және  Қостанай облысындағы басқа да учаскелерді көгалдандыруға және жасыл желектерді ұлғайтуға  азаматтарды, сондай-ақ еріктілерді, волонтерлік топтарды, ұйымдарды және басқаларды тартуға ықпал етеді

Табиғатқа ұқыпты қарауды қалыптастыру жөніндегі жұмысты біздің студенттер оқу және сабақтан тыс сабақтарда жалғастырады, болашақ мамандар өздерінің ғылыми жобаларын, бейнероликтерін дайындайды, экскурсиялар өткізеді, флора мен фаунаны қорғау, суды дұрыс тұтыну, энергияны үнемдеу, орман алқаптарын сақтау және қоршаған ортаны қорғау туралы эссе жазады, олар өздері туып-өскен жерді абаттандыру және көгалдандыру ісін назардан тыс қалдыруға болмайтынын әрдайым есте сақтайды.  Өйткені біздің елімізде экологияны сақтау – үлкен мемлекеттік маңызды іс.

Светлана Морозенко,

директордың оқу-тәрбие жұмысы