« May 2024 »
Сейсенбі, 18 қыркүйек 2018 10:31

Ұлы ағартушы Ыбырай Алтынсарин

Кәсіби білім алар уақытта болашақ мұғалімге ұлы оқытушылардың тек қана аты мен өмірбаяндарын біліп қоймай, сонымен қатар олардың шығармашылығы мен кәсіптерін, еліміздің өркендеуіне атқарған жұмыстары мен олардың қайда жерленгендері жайында білуі қажет.

Қостанай өлкесі ұлы ойшылдар мен ғалымдарға бай. Олар Ахмет Байтұрсынов, Манаш Қозыбаев, Ыбырай Алтынсарин және тағы басқалар.

Қостанай педагогикалық колледжі студенттерімен бірге ағартушы Ыбырай Алтынсарин кесенесіне бару жыл сайынғы дәстүрге айналып келе жатыр.

Студенттер мен түлектер тарихтан алғашқы мектеп ордасын ашқан, «Қазақ хрестоматиясын» басып шығарған, қазақ тілін меңгеруге арналған оқулықты жазған және туылғанына 120 жыл толғанына орай оның жерленген жеріне гранит тасын, ал 1991 жылы 150 жылдығына орайластырып сол маңға кесене көтерілгені жайында біледі. 2017 жылы Ыбырай Алтынсарин кесенесін қалпына келтіру аяқталды, ол Қазақстанның 100-ден астам сақтау объектілерінің тізіміне енді. Біздің студенттер мемориалдық кешеннің ашылу рәсіміне қатысу құрметіне ие болды.

2018 жылдың 26 маусымында «Рухани қажыру» бағдарламасының аясында және «Өлкетану» және «Отбасым біргесі» жобалары төңірегінде Ар-13 тобының студенттері ата-аналарымен бірге «Есте сақтаймыз және құрметтейміз» атты Ыбырай Алтынсарин кесенесіне жаяу  саяхат  жасады.

Жас ұрпақ қиын кезеңдерде мектепті ашуға, қазақ тілін үйренуге және оқулықтар дайындауға арналған үлкен жұмыс ұйымдастырып, өткізген жерлестеріне, ұлы ағартушысына құрмет көрсетуге мүмкіндік алды.

Осы ретте Қостанай облысының әкімдігіне, «Марал Ишан» орталық мешітінің дін қызметкерлері Наиб-Иман Алишер Балахмет Ертайұлына және Дәулетхан молда мен топ студенттеріне және олардың ата-аналарына саяхатты ұйымдастырып және өткізуіне атсалысқандары үшін алғысымды білдіремін.

Іс-шара екі бөліктен тұрды: ресми және практикалық. Ресми бөлімде кесененің аумағында студенттер мен ата-аналар болашақ білім беру өкілдерінің жеке қасиеттерін тәрбиелеуде шын мәнінде керемет үлгі болып табылатын Ыбырай Алтынсариннің жерлесі Дәулетхан молданың ол жайында дайындаған дәрісін тыңдады.

Топ студенті Эльмира Шатагулова, 2018 жылы өткен «Ыбырай Алтынсарин мұражайының үздік туристік гиді» қалалық байқауының жүлдегері, мұғалімнің өмірбаяны мен күмбезді салу және қайта құру тарихының бірнеше сәттері туралы айтып берді.

Екінші практикалық бөлімде топ студенттері болашақ педагогикалық қызметтегі тәрбие жұмысында пайдалы бола алатын белгілі туристік дағдыларды меңгерді.

Акцияның практикалық бөлігінің мақсаты - туристік рюкзактарды жинау және орау, сондай-ақ Greenell Эльф 2 туристік шатырын орнату кезінде білім мен дағдыларды игеру.

Жаяу серуендеу науқанында бірқатар мақсаттар мен міндеттер қойылды: денсаулықты нығайту, жеке гигиена мен экологиялық мінез-құлықты дамыту, студенттердің назарын аудару, бір-біріне қамқорлық көрсету, команда құру, туризмді және спорттық дағдыларды дамыту, жалпы көзқарасты кеңейту, ОВВ тақырыбы бойынша алынған білім, туған жердің тарихы мен табиғатын зерттеу және тағы басқалар.

Бұл тамаша саяхат педагогикалық колледждің студенттері, яғни болашақ мұғалімдердің керемет жеке қасиеттерін қалыптастыруға ықпал етеді!

Оқушылар мен ата-аналар, соңғы оқу жылының басында, туған өлкемізді зерттеу, патриоттық сезімдерді дамыту және біздің жерімізде өмір сүріп жатқан және тұрып жатқан лайықты адамдардың өмірбаяны туралы құрметтеу мақсатында, жаяу жүру бағыттарын талқылады, «Рухани жаңғыру» бағдарламасын іске асыру бойынша іс-шаралар жоспарын жасады, ол жаяу, автокөлік және жүрдек поезбен болатын саяхаттар.

Біз күтеміз... Біз Қостанайдың қасиетті жерлерін күтеміз!

Шагатаева З.Ж.,

куратор группы Ар-13